Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury
Hala sportowa
Miejska i Gminna biblioteka publiczna

Historia "opoWIEŚCI GORZOWSKICH"

Pewnie, nie wszyscy wierzyli, że nam się uda. Po cichu powiemy Wam, że też mieliśmy wątpliwości. Ale jest, udało się. Pierwszy numer "opoWIEŚCI GORZOWSKICH" został złożony. A o to jak tworzyła się nasza gazeta.

 

We wrześniu tego roku pojawiła się szansa na zdobycie środków w konkursie „EDUKO - Bardzo Młoda Kultura 2019-2012 Opolskie”. Postanowiliśmy o nie zawalczyć, chociaż czasu na napisanie wniosku było niewiele. Udało się, pozyskaliśmy 6000 zł na projekt „Czasopismo, czas na pismo młodych”.

Pierwsze warsztaty odbyły się w Publicznej Szkole Podstawowej w Uszycach. Pewnie jesteście ciekawi jak było? Intensywnie i szybko, jak to w zawodzie dziennikarza.
Na dobry początek „przewertowaliśmy” gazety, by zobaczyć, „co w trawie piszczy”. Dowiedzieć się, jak są składane, co to layout, stopka redakcyjna, tytuł, lead…Poznaliśmy jeden z gatunków dziennikarskich - wywiad. Omówiliśmy go szczegółowo, a nawet przećwiczyliśmy. Wytypowaliśmy też osoby z najbliższej okolicy, z którymi warto porozmawiać.

Kolejne warsztaty dziennikarsko-fotograficzne  odbyły się w Publicznej Szkole Podstawowej w Kozłowicach. Po krótkim wprowadzeniu przeprowadziliśmy wywiad z panią dyrektor Joanną Koziołek. Pytaliśmy, czy w dzieciństwie marzyła o byciu nauczycielką, czy dobrze się uczyła w szkole, czy ciężko jest być dyrektorem szkoły...
Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszej gazecie.


W ramach projektu założyliśmy sobie, że powstanie biblioteczka redakcyjna.  W której znalazły się wszelkiego typu słowniki oraz literatura dla dzieci i młodzieży.

Karol, Wiktoria, Judyta, Paulina, Julia, Emilia i Zuzia wzięli udział w warsztatach fotograficznych. Wspólnie udowadnialiśmy, że "cudze chwalicie, swego nie znacie". Kozłowice mogą pochwalić się zabytkowym kościołem, który według legendy ksiądz wygrał w karty. Jest też kopalnia gliny i cegielnia, które daje zatrudnienie wielu mieszkańcom. Do tego urokliwy park i mini wodospad.

 Pojechaliśmy również do domu kultury w Oleśnie, gdzie mieści się siedziba młodzieżowego radia Strefa S. (dawniej Spontan). Nim jednak nasz głos poszedł w eter, mieliśmy ćwiczenia dykcyjne.
I tym razem to nie my przeprowadzaliśmy wywiad, a pan Arek z nami. Opowiadaliśmy o projekcie EDUKO, naszej gazecie, domu kultury

Szkoliliśmy się także pod okiem - redaktora Damiana z ool24.pl, który jeden z naszych wywiadów - z panią Kasią - opublikował na swoim portalu.  DZIĘKUJEMY.

I w takim szaleństwie przetrwaliśmy aż do momentu wydania naszych ukochanych "opoWIEŚCI GORZOWSKICH". Poniżej kilka fotek , więcej znajdziecie na naszym facebooku.