Pierwsza publikacja na koncie MGOK :-)

MGOK ma swoją pierwszą publikację z ISBN-em, która powstała w ramach projektu „Wrota do kultury”, realizowanego przez MGOK, a finansowanego przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu „Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2020”.

To „Diagnoza zasobów i potrzeb kulturowych mieszkańców gminy Gorzów Śląskich”, która jest efektem licznych spotkań z mieszkańcami gminy i badań, które udało się nam przeprowadzić.

Od samego początku projektowi przyświecał jeden cel: wzmocnić i spotęgować zaangażowanie społeczności w tworzenie działań kulturalnych na terenie gminy. Zależy nam bowiem na bliskiej współpracy ze środowiskami wiejskimi, które mają odpowiednią infrastrukturę, brakuje im jedynie skonkretyzowanych planów działania. W związku z tym przeprowadzone zostały badania identyfikujące zasoby, potrzeby oraz inicjatywy oddolne społeczności lokalnej. Chcemy bowiem skupiać się nie tylko na samym odbiorze oferty przygotowanej przez nasz ośrodek, ale WSPÓLNIE TWORZYĆ KULTURĘ.

Dzięki projektowi udało się dotrzeć do osób i grup pozostających do tej pory poza zasięgiem oddziaływania MGOK-u. Udało się również dokonać inwentaryzacji zasobów kulturotwórczych, wskazując na mapie miejsca działań kulturalnych oraz osoby, które są ich realizatorami. Co najważniejsze - przeprowadzone w sołectwach spotkania pozwoliły stworzyć grupy robocze i wypracować wspólny program działania, który mamy nadzieję doprowadzi do rozwinięcia sieci kulturalnej na obszarze całej gminy i będzie planem wieloletniej pracy.