Własna ścieżka do Niepodległej

13 lipca 2020r. decyzją dyrektora Biura Programu Niepodległa otrzymaliśmy propozycję realizacji zadania pn."Własna ścieżka do Niepodległej" dofinansowanego w kwocie 17 500zł ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa", całość zadania 20 800zł. Co było dalej? Po prostu ogłosiliśmy to światu :-)  .

Mało czasu, a tak dużo do zrobienia. Projekt zakładał realizację kilku przedsięwzięć: były to spotkania z mieszkańcami, konkursy, lekcje biblioteczne, stworzenie wystawy poświęconej historii naszej gminy oraz organizacja Święta Niepodległości. Jak to zrealizowaliśmy? Zobaczcie sami.

Zaczęło się od kilku spotkań z mieszkańcami. Niestety pandemia nam nie pomagała. Większość materiałów pozyskiwaliśmy mailowo lub telefonicznie. O przepięknej historii Uszyc , zabytkach i legendach opowiedzieli nam mieszkańcy sołectwa.

Kolejnym etapem realizacji projektu były konkursy dla dzieci i młodzieży organizowane pod hasłem " W poszukiwaniu własnej ścieżki do Niepodległej" oraz " Nie ma radości bez niepodległości". Tematami konkursów były autorskie wierszyki o niepodległości , rysunki w tym samym temacie oraz najpiękniejsze kotyliony i flagi własnoręcznie wykonane przez uczestników konkursu.

Pewnie jesteście ciekawi, co było nagrodami i kto je otrzymał. Nasi konkursowicze a było ich sporo otrzymali piękne, kolorowe książki o charakterze patriotycznym oraz unikatowe smaczne krówki , dedykowane specjalnie na tę okazję.

Niestety nie mogliśmy ich wręczyć podczas obchodów 11 listopada , tak jak to pierwotnie zakładaliśmy, ale dzięki rodzicom mamy kilka fotek poświadczających , że nagrody dotarły w odpowiednie ręce. Czy była radość? Zobaczcie sami.

Dodatkową atrakcją i nagrodą w konkursie było opublikowanie prac konkursowych na jednej z tablic wystawowych. Niestety nie wszystkie prace mogły się tam zmieścić, ale za to wszyscy nasi konkursowicze otrzymali nagrody.

Jednym z zadań w projekcie było przeprowadzenie lekcji bibliotecznych o charakterze patriotycznym. W tym zadaniu miała nam pomóc animacja skierowana do dzieci przedszkolnych. Niestety ze względu na to, że nie mogliśmy się spotkać z małymi mieszkańcami w przedszkolach nasza pani bibliotekarka stworzyła taką lekcję online.

No i przyszedł czas na finał. Cztery miesiące pracy zostały zakończone 11 listopada 2020r. Zapowiedź gorzowskiego świętowania znalazła się na portalu OOL24.

Zgonie z zapowiedziami portalu zaczęliśmy świętować. W pierwszej kolejności na rynku miasta stanęła wystawa przedstawiająca najciekawsze miejsca i ludzi związanych z historią gminy.

11 listopada o godzinie 12:00  w ramach akcji " Niepodległa do hymnu" na naszym Facebooku wybrzmiał Mazurek Dąbrowskiego.

O godzinie 16:00 na tym samym portalu społecznościowym można było wysłuchać koncertu utworów Emanuela Kani, wybitnego pianisty, kompozytora i patrona naszego domu kultury.

Tak zakończyliśmy przygodę z projektem pn."Własna ścieżka do Niepodległej". Niestety ze względu na pandemię nie wypuściliśmy w niebo biało czerwonych balonów, nie odśpiewaliśmy hymnu na rynku Gorzowa, nie spotkaliśmy się jak co roku w parku dmuchanych zjeżdżalni, ale mamy za to piękną stałą wystawę i okno udekorowane pracami , które przypominają nam , że to było wyjątkowe Święto Niepodległości i wyjątkowy projekt.